Як правильно організувати повітрообмін на підприємствах, що виробляють продукти харчування
Чисте повітря на підприємстві харчової промисловості необхідне для виконання стандартів якості продукції, що випускається, комфорту і здоров'я співробітників. Тільки правильно встановлена вентиляція зможе забезпечити санітарні норми, які пред'являються до повітряного середовища в цехах, де виробляються продукти харчування. При проектуванні та монтажі необхідно звернути увагу на наступні моменти:
Завдання вентиляції:
- Забезпечення санітарних і епідеміологічних стандартів чистоти повітря в робочій зоні
- Захист навколишнього середовища від шкідливих викидів
- Захист працівників підприємства від виробничих викидів
- Забезпечення пожежної та технічної безпеки
Організація повітрообміну
Незважаючи на те, що перед усіма промисловими системами вентиляції завдання стоять схожі, все ж для харчової промисловості існують відмінності.
- Розрахунок повітрообміну в цехах, оснащених тепловим обладнанням, слід робити на асиміляцію теплових надлишків для умов теплого періоду року.
- Видалення повітря слід проводити з верхньої зони, а подача припливного повітря проводиться в робочу зону.
- Біля специфічного, що виділяє шкідливі речовини устаткування, слід передбачити розміщення місцевих відсмоктувачів, які повинні мати самостійну систему, не підключену до загально-обмінної вентиляції.
- Холодильники (камери охолодження) слід проектувати без механічної припливно-витяжної вентиляції. Виняток становлять камери, призначені для якісного зберігання таких продуктів як: фрукти, овочі, риба і харчові відходи. Вентиляція камер охолодження повинна бути ізольована від інших вентиляційних систем.
- У камерах дефростації передбачають зволоження припливного повітря. Для процесу розмерзання важливо передбачати самостійну рециркуляційну систему, використовуючи метод повітряного душу з підігрівом припливного повітря до плюс 20°С.
Особливості проектів
В залежності від специфіки заводу, нюанси має і повітрообмін.
- При переробці зерна завжди утворюється борошняний пил. Тому на таких підприємствах необхідно додатково до вентиляції додавати і аспірацію, яка дозволить разом з повітрям видалити пил. Перед викидом в атмосферу повітря обов'язково очищають в циклонах або рукавних фільтрах.
- На рибзаводах щотижня проводиться знезараження технологічних ліній, тому матеріали з яких виготовлені системи вентиляції повинні бути стійкими до води і миючих засобів.
- На заводах з виробництва цукру дуже висока концентрація водяного пару і газів. Для їх усунення використовують як загально-обмінну вентиляцію, так і локальні місцеві відсмоктувачі від технологічного обладнання.
- Масло-жиро-комбінати оснащують вентиляцією з підвищеною пожежною безпекою.
- У пивоварнях в цехах розливу і упаковки вентиляція, крім видалення вологи і тепла, повинна забезпечувати ефективний захист персоналу від надлишку вуглекислого газу. Для того, щоб на стінах не утворювався конденсат в зимовий час, система повинна підігрівати цех.
- На молокозаводах в цехах дозрівання сиру використовується кондиціонування, в цеху з підвищеною вологістю подається сухе тепле повітря, а вологе - видаляється. Також на молочних виробництвах вентиляція повинна контролювати вологість повітря, його склад і температуру.
- Виробництво харчових добавок і барвників має в своєму складі бактеріологічні бокси, де вирощують гриби для ферментації продуктів. Такі бокси необхідно обладнати вентиляцією за типом «чистих приміщень» з ламінарними повітророзподільниками.
Специфіка підбору деталей
- Особливість харчової промисловості визначається високим рівнем забрудненості повітря і його вологістю. Для того, щоб вентиляційна система прослужила максимально довго, варто вибирати повітроводи з нержавіючої сталі. Вони більш стійкі до агресивного середовища.
- У припливних системах мають використовуватися виключно кишенькові фільтри.
- Варто подбати про підбір якісних шумоглушників, оскільки вентиляційний механізм досить сильно гуде, свистить і вібрує.
- Для видалення вібрації і зменшення температурної деформації повітроводу використовують гнучкі вставки.
- Баланс повітря регулюється клапанами. На них теж не варто економити, оскільки вони забезпечують чистоту повітря в приміщенні і відсутність небажаних сторонніх запахів.
- Установку люків і прорізів для проведення періодичного очищення і промивання повітропроводів від жирових відкладень необхідно передбачати в повітроводах витяжних систем.
- При проектуванні вентиляції відповідно до сучасних норм енергозбереження обов'язково варто передбачати утилізацію тепла витяжного повітря.
Вентиляція харчових підприємств - це складний технологічний процес, який залежить від безлічі факторів і до якого висуваються жорсткі та високі вимоги. Довірити проектування такої конструкції та її монтаж найкраще професіоналам. Компанія, яка спеціалізується на установці вентиляційного обладнання, не тільки зможе правильно організувати повітрообмінні процеси, але і допоможе заощадити, підібрати максимально оптимальне співвідношення ціни і якості.