Як правильно організувати вентиляцію ресторану та інших закладів сфери HoReCa
Вентиляція закладів HoReCa: секрети і тонкощі
Секрет успіху в закладах сфери послуг гостинності та громадського харчування HoReCa (Hotel, Restaurant, Catering/Cafe) - особлива атмосфера. Це місця, де легко і приємно обідати, відпочивати, працювати і найголовніше - дихати. Застава затишного мікроклімату в вашому закладі - правильно підібрана і встановлена вентиляція ресторану, кафе, готелю. Про всі секрети і тонкощі вентиляційного устаткування далі в статті.
Вентиляція ресторану - з чого почати
Будь-який ремонт або будівництво завжди починаються з проекту. Вентиляційні системи - теж не виняток. Розробку схеми і розрахунків звичайно найкраще доручити профільній компанії. Але є нюанси, про які необхідно пам'ятати при перевірці проекту.
Важливо знати:
- Системи витяжки для кухні та залу повинні бути роздільними. Не варто економити і встановлювати єдину вентиляцію, будь то ресторан, кафе, кальянна або навіть їдальня. Це неминуче загрожує попаданням чаду з кухні в зал. А вашим гостям навряд чи сподобається вдихати аромати смаження, варіння і т.д.
- Не забудьте про надходження чистого повітря в ваш заклад. При розрахунках обміну повітря в приміщенні виходьте з такої пропорції: з усього повітря, що надходить в приміщення, 40% має припадати на кухню, 60% - на зал.
- Вентиляція ресторану розраховується з урахуванням кількості місць та співробітників. Так на одного працівника кафе чи ресторану необхідно 60 куб. м повітря щогодини, на одного відвідувача в залі для некурящих - 30 куб. м, в залі для курців повинен бути 10-ти кратний обмін повітря.
- Подбайте про систему охолодження повітря в літній і підігріву в зимовий час. Вентиляція ресторану повинна бути обов'язково об'єднана з системами опалення та кондиціонування.
- Оскільки, вентиляція - це потужна система, яка створює досить багато шуму, не варто економити на якісних шумоглушниках.
- Гнучкі вставки знизять вібрацію, яка може передаватися повітроводу від вентилятора, і зменшать деформацію повітропроводів.
- Для того, щоб уникнути попадання брудного і холодного зовнішнього повітря через витяжний канал в приміщення, варто передбачити установку зворотного клапана. За вентилятор зі зворотним клапаном доведеться доплатити, але економити на цьому не варто. Результат - немає дуття з решіток при вимкненій вентиляції, чисте повітря без запаху і мікробів з вентиляційного каналу.
- Щоб повітря, що подається в приміщення, було чистим, а вентилятори прослужили довше, рекомендуємо оснастити систему фільтрами.
- Подумайте про економію тепла, яке йде на підігрів припливного повітря. Ефективне застосування припливно-витяжних систем з рекуперацією. Заощаджені енергоресурси з лишком окуплять початкові витрати.
Яке обладнання вибрати
Для того, щоб відповісти на питання про вибір вентиляційного устаткування, спочатку потрібно визначитися з функціональними завданнями закладу. Що будете готувати і в яких обсягах? Наприклад, якщо мова йде про високі температури і великі кількості жиру, то перевагу краще віддати витяжним зонтам з вловлювачем жиру. Якщо мова йде про потужні духові шафи, то тоді краще підійдуть купольні витяжні зонти.
Основні правила організації вентиляції кухні:
- Встановлювати витяжні зонти потрібно на висоті 60-75 см від плити. Це дозволить ефективно вловлювати пари, що піднімаються від варильної поверхні. Частинки жиру і вологи будуть осідати на фільтрах уловлювачах жиру, це зменшить заростання повітроводів і продовжить термін їх ефективної експлуатації.
- По ширині зонт повинен повністю покривати робочу зону і перевищувати її на 15-20 см. Це робиться для того, щоб все тепле повітря йшло в витяжку, а не розсіювалося по периметру.
- Повітроводи мають бути виготовлені із товстолистової сталі. З'єднувати їх потрібно герметично.
- Припливне повітря бажано подавати так, щоб знизити поширення парів, що піднімаються від варильної поверхні і печей.
- Обмін повітря кухні коливається від 10 до 20- крат і розраховується на асиміляцію надлишків тепла від технологічного обладнання
- Витяжку від мангалів та хосперів роблять окремо з установкою на патрубках іскрогасників, що всмоктують з метою уникнути загоряння осілої сажі та жиру в повітроводі.
Не забувайте про те, що тільки якісне обладнання, встановлене за всіма правилами і відповідно до параметрів вашої кухні, зможе забезпечити належну вентиляцію ресторану.